Australian Migration Centre

Avustralya’da Ulaşım Nasıl

Avustralya, farklı eyaletlerin yer aldığı ve ulaşımın genellikle toplu taşıma araçları ile gerçekleştiği bir ülkedir. Avustralya’nın farklı iklim tiplerine ve çevre koşullarına sahip olması, metro, tren, tramvay, otobüs ve feribot gibi toplu taşıma araçlarının kullanımını yaygınlaştırır. 

En sık kullanılan toplu taşıma araçları, şehrin büyüklüğüne ve yoğunluğuna göre değişkenlik gösteriyor. Sydney gibi nüfusun yoğun olduğu şehirlerde metro ve banliyö ilk sırada yer alırken nüfus yoğunluğu daha az olan ve kırsal olarak nitelendirilebilecek şehirlerde kişiler ulaşımı otobüsler, minibüsler ve özel araçları ile sağlıyor.

Sydney’den sonra Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Melbourne, tramvay ağı ile dikkat çeker. Melbourne’deki tramvay ağı, şehir merkezini ve çevresindeki bölgeleri kapsar. Tramvay ağı ile kişiler, Melbourne’de istedikleri bölgelere kolaylıkla ulaşabilir. 

Avustralya’da trafik, şehir merkezinde ve nüfusun fazla olduğu alanlarda daha yoğundur. Özellikle turistik alanlarda ve sahil şehirlerinde trafiğin daha sıkışık olduğu, tatil dönemlerinde ise diğer dönemlere kıyasla daha yoğun bir trafik akışı olduğu görülür. Tatil sezonlarında şehirler daha hareketli hale gelir ve dolaylı olarak trafik yoğunlaşır.

İşe giriş ve çıkış saatleri de nüfus yoğunluğunu etkileyen faktörlerden biridir. Genellikle toplu taşıma ve şahsi araçlarını kullanarak işyerine giden Avustralya halkı, sabah ve akşam saatlerinde yoğun trafiğe maruz kalabiliyor.

AVUSTRALYA’DA BİSİKLET KULLANIMI OLDUKÇA YAYGINDIR

Bisiklet, Avustralya’da sıklıkla kullanılan ulaşım araçlarından biridir. Kişiler, hem şehir trafiğinde zaman kaybetmemek için ulaşmak istedikleri noktaya bisiklet ile gidebilmektedir. Bisiklet kullanan kişiler için kask takmak zorunlu hale getirilmiştir.

Her geçen gün Avustralya’da bisiklet, scooter ve buna benzer ulaşım araçlarını kullanan kişi sayısı artmaktadır. Avustralya’nın pek çok yerinde bisiklet yolları bulunur ve kişilerin bisiklet ile konforlu bir yolculuk yapması hedeflenir.

Sizler de Avustralya hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıt bulmak için Australian Migration Centre ile iletişime geçebilir, vize işlemleriniz için bizden rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

Sizinle İletişime Geçelim

Formu doldurarak bize gönderin, Australian Migration Center ekibi size kısa süre içinde dönüş yapsın.