Australian Migration Centre

Avustralya’da Aşçı Maaşları Ne Kadar

Avustralya, zengin bir mutfak kültürüne sahiptir ve Avustralya’da aşçılık prestijli bir meslek grubu olarak kabul edilir. Büyük, orta ve küçük ölçekli olmak üzere pek çok restoran ve kafe, aşçı olarak çalışmak isteyen kişilere iş fırsatı sunar. 

Avustralya’nın yıl boyunca pek çok turiste ev sahipliği yapması Avustralya’daki restoranların her dönemde yoğun bir şekilde çalışması anlamına gelir. Bu nedenle Avustralya’daki aşçı ihtiyacı sürekli olarak artış göstermektedir.

Shot,Of,Two,Young,Cooks,Preparing,Food,In,The,Kitchen

Kişilerin, Avustralya’da aşçı olarak çalışabilmesi için aşçılık eğitimi veren kurumlara ve okullara kayıt olması gerekmektedir. Aşçılık eğitimi veren kurumlar ve okullar, kişileri hem pişirme teknikleri ve menü planlaması gibi mesleki bilgilerle donatır hem de kişilere fiziksel dayanıklılık ve stres yönetimi gibi beceriler kazandırır. 

Aşçılık okullarının eğitim süresi, verilecek kazanımlara ve programa yönelik olarak değişmektedir. Kişiler minimum bir yıl aşçılık okulunda eğitim alırlar. Kişilerin talepleri ve programın detayları, eğitim süresini iki ve üç yıla kadar çıkarabilmektedir.

AŞÇI MAAŞLARI KİŞİLERİN BİLGİ BİRİKİMİNE, DENEYİMİNE VE BECERİSİNE GÖRE DEĞİŞİYOR

Avustralya’da aşçı olarak çalışmak isteyen kişiler, internette ‘’Avustralya’da aşçı maaşları ne kadar?’’ sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. Araştırmaları sonucunda kişiler aşçılık maaşlarının kişilerin aldığı eğitime, çalışacağı restoranın niteliğine, daha önce gıda sektöründe çalışıp çalışmadığına ve bu alandaki becerisine göre değiştiği sonucuna ulaşıyor.

Avustralya’da aşçı maaşları genellikle saat bazında hesaplanıyor. Orta ölçekli bir restoranda, birkaç yıllık deneyimi bulunan aşçılar, çalıştıkları her saat için 20 ile 25 Avustralya Doları kazanıyor. Daha lüks restoranlarda çalışan ve sektörde daha deneyimli olan aşçılarda bu miktar artmaktadır.

Haftalık çalışma saatini dolduran ve orta ölçekli bir restoranda pasta şefi olarak çalışan kişiler, yıllık 50 ile 65 bin Avustralya Doları kazanabilmektedir. Pek çok alanda deneyim kazanmış ve baş aşçı olarak çalışan kişilerin yıllık kazandıkları ücret 80 bin Avustralya Doları civarındadır. 

Sizler de Avustralya’da aşçı olarak çalışmak ve çalışma izninin nasıl alınacağı hakkında detaylı bilgi almak için Australian Migration Centre ile iletişime geçebilirsiniz.

Sizinle İletişime Geçelim

Formu doldurarak bize gönderin, Australian Migration Center ekibi size kısa süre içinde dönüş yapsın.